www.mat-rc.com

دستگاه اسکنر سه بعدی قطعات صنعتی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 

این دستگاه قادر به ابعاد برداری از اجسام سه بعدی با دقتی معادل 75 میکرون است و نقشه کامل سه بعدی از قطعه را در نرم افزارهای CAD/CAM ارائه می کند. فناوری این دستگاه بسیار پیچیده و گران قیمت است و نمونه موجود برای اولین بار در کشور در پژوهشکده شهید یزدان پرست ساخته شده است.

دستگاه اسکنر 3بعدی، دستگاهی است که داده‌های مربوط به شکل ظاهری اجسام را جمع‌آوری می‌کند. این داده‌ها می‌تواند به صورت ساختاری 3بعدی و دیجیتالی از اجسام درآید که کاربردهای وسیعی برای استفاده را شامل می‌شود. دستگاه اسکنر 3بعدی برای اندازه‌گیری 3بعدی دقیق و مدل‌سازی 3بعدی با کیفیت بالا طراحی شده است و در حوزه‌های مهندسی، پزشکی، بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌سازی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. فناوری‌های متعددی برای ساخت نقشه 3بعدی از اجسام مطرح است که هر کدام مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارا است. محصول این دستگاه‌ها ابر نقاطی از هندسه جسم را ارائه می‌کند که در مرحله بعد با عملیات درون‌یابی، نقاط به یکدیگر متصل شده و سطح جسم ایجاد می‌گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دستگاه اسکنر 3بعدی ساخته شده در پژوهشکده فناوری های نوین و نمونه ای از اسکن انجام شده در محیط کتیا

 

با گسترش روز افزون صنايع قطعه سازي و ايجاد رقابت در توليد با کيفيت برتر، اندازه‌گيري و کنترل کيفيت از جايگاه مهم و ويژه‌اي برخوردار است. چرا که اندازه‌گيري و بکارگيري روش‌هاي مناسب براي کنترل خط توليد، براي توليد قطعات يکسان وظيفه واحد کنترل کيفيت بوده که با تهيه کردن سخت افزار و نرم افزار مورد نياز و با ايجاد و به کارگيري روشهاي مناسب براي کنترل قطعات، بهترين راهنماي واحد توليد براي توليد با کيفيت قطعات در تيراژ بالاست که در نتيجه از توليد قطعات معيوب جلوگيري مي کند.

دستگاه اسکنر 3بعدی، دستگاهی است که داده‌های مربوط به شکل ظاهری اجسام را جمع‌آوری می‌کند. این داده‌ها می‌تواند به صورت ساختاری 3بعدی و دیجیتالی از اجسام درآید که کاربردهای وسیعی برای استفاده را شامل می‌شود. دستگاه اسکنر 3بعدی در حوزه‌های مهندسی، پزشکی، بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌سازی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. فناوری‌های متعددی برای ساخت نقشه 3بعدی از اجسام مطرح است که هر کدام مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارا است. محصول این دستگاه‌ها ابر نقاطی از هندسه جسم را ارائه می‌کند که در مرحله بعد با عملیات درون‌یابی نقاط به یکدیگر متصل شده و سطح جسم ایجاد می‌گردد.

به طور کلی فناوری اسکن 3بعدی به دو نوع تماسی و غیر تماسی تقسیم می‌شود. ماشین‌های CMM نامی آشنا در طبقه دستگاه‌های اندازه‌گیری تماسی هستند. در حال حاضر تلاش ها بر پیشرفت در فناوری دستگاه‌های غیرتماسی که دستگاه‌های لیزری و اپتیکی دو نوع اصلی آن هستند، متمرکز است.

شکل 1 طبقه بندی دستگاه‌های اسکنر 3بعدی

دستگاه اسکنر سه بعدی ساخته شده در پژوهشکده فناوری‌های نوین شهید یزدان‌پرست، دستگاهی صنعتی با رزولوشن بالاست. این دستگاه مختصات سه بعدی اجزای صنعتی شامل ورقهای فلزی، ابزارآلات و قالبها، پره های توربین، پروتوتایپها، مدلهای تزریقی و قطعات ریخته گری شده را استخراج می کند. به جای اندازه گیری تک تک نقاط، هندسه کامل قطعات به صورت ابرنقاط با تراکم بالا اسکن می شود.

دستگاه اسکنر 3بعدی

این دستگاه قابلیت ابعادبرداری از قطعات با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف را داراست.

ابعاد برداری با دقت بالا

قابلیت انتقال به نرم افزارهای CAD

قابلیت ویرایش ابر نقاط

 

قابلیت ها

 

دوربین

15 مگاپیکسل

میانگین نقاط

500،000 نقطه

لنز

55 میلیمتر

زمان اسکن

20 دقیقه

دقت

0/75 میلیمتر

پروژکتور

1024*768

رزولوشن

3168*2250

فایل خروجی

Stl. , Ascee

 

 

 

 

 

 

 

 

این دستگاه از یک دوربین رزولوشن بالا و یک سیستم اوپتیکی پیشرفته برای اندازه گیری سه بعدی قطعات استفاده می‌کند. دقت، تراکم ابر نقاط و محدوده اندازه‌گیری قابل تنظیم می‌باشد. این قابلیت باعث می‌شود که قطعات کوچک با رزولوشن بالا و قطعات بزرگ با سرعت بالا اسکن شوند. این انعطاف پذیری در محدوده اندازه‌گیری اجازه می‌دهد تا با دستگاه موجود طیف وسیعی از قطعات را اسکن نمود.

 

پره کمپرسور گریز از مرکز اسکن شده در پژوهشکده فناوری‌های نوین شهید یزدان‌پرست( تصویر اصلی و تصویر اسکن شده)

 

این دستگاه راه حل دقیق و سریعی برای محدوده های کاربردی متنوعی شامل موارد ذیل را ارایه می‌نماید

کنترل کیفیت

مهندسی معکوس

نمونه سازی سریع

فرزکاری سریع

 

تصویر دو نمونه قطعات چرم اسکن شده در پژوهشکده فناوری‌های نوین شهید یزدان‌پرست

این دستگاه در زنجیره تولید صنعتی به کاربرده می‌شود. استفاده از دستگاه حاضر در فرایند تولید و توسعه صنعتی در موارد ذیل می تواند کمک رسان باشد

کاهش زمان شروع تولید

بهبود کیفیت محصول

تسریع در زمان تولید

کاهش قطعات مرجوعی و ضایعات

تسریع در کنترل کیفیت

سخت افزار و نرم افزار این دستگاه کاملا پیشرفت داده شده‌اند. نرم افزار این دستگاه، کنترل اسکنر، فرایند سه بعدی سازی ، ترکیب ابر نقاط و نمایش نقاط  را انجام می‌دهد.

از طریق رابط کاربر گرافیکی ساده طراحی شده برای دستگاه می توان ابر نقاط را به صورت فایل با فرمت استاندارد ذخیره کرد و در نرم افزارهای طراحی از آن ها استفاده نمود

 

 

 
شما اینجا هستید: صفحه اصلی محصولات اسکنر سه بعدی دستگاه اسکنر سه بعدی قطعات صنعتی